Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Používání rodného čísla. Český kocourkov?

28. 02. 2016 6:00:00
Dávej si pozor klučino komu dáš a komu nedáš svoje rodné číslo. Můžou na Tebe uzavřít smlouvu a půjčit si třeba půl miliónu. Pokud to uděláš máš problém a nikdo Ti nepomůže. Neznalost zákona neomlouvá a obezřetnost je na místě.

Dávej si pozor klučino komu dáš a komu nedáš svoje rodné číslo. Můžou na Tebe uzavřít smlouvu a půjčit si třeba půl miliónu. Pokud to uděláš máš problém a nikdo Ti nepomůže. Neznalost zákona neomlouvá a obezřetnost je na místě. Co ale dělat v případě, když toto rodné číslo za Vás zveřejní stát? Nic. A teď babo raď. Tady je každá rada drahá.

Otázka používání rodného čísla není zákonem o ochraně osobních údajů a změně některých zákonů ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon) speciálně upravena. V tomto ohledu se prý nejedná dokonce ani o citlivý údaj. Přesto je svým způsobem rodné číslo osobním údajem do jisté míry výjimečným. Je to totiž jedinečný identifikátor, jeden z mála osobních údajů, které člověk během svého života nemění. Z toho důvodu bylo ostatně před lety zavedeno a používáno především pro účely sociálního zabezpečení. Postupně se rodné číslo stalo vhodným identifikátorem i pro jiné oblasti státní správy. Jeho výhody vyniknou zejména v souvislosti s přechodem manuálně vedených evidencí do počítačových informačních systémů. Většina z nich je totiž nastavena tak, aby se po zadání vstupního prvku – a bývá jím právě rodné číslo – zobrazila celá složka konkrétního subjektu údajů (chcete-li, konkrétní osoby).

Z výše uvedeného je však také zřejmé, jaké jsou nevýhody rodného čísla jako jednoznačného identifikátoru. Vzhledem ke značnému množství evidencí, do kterých je jedinec v moderním informačním světě zařazen, hrozí potenciální nebezpečí, že nesprávným nebo naopak záměrným užitím rodného čísla budou neoprávněným osobám zpřístupněny informace, ke kterým by se za jiných okolností dostat neměly a nemohly.

Proto všichni nabádají k ochraně rodného čísla a neustále slyšíme jak je nebezpečné toto číslo veřejně sdělovat bez ohledu na to, komu a za jakým účelem. Osobně jsem se nesetkal s tím, že by neoprávněně použité rodné číslo někoho poškodilo, ale tyto případy jsou a je jich docela hodně. Počátkem devadesátých let prý dostali někteří ruští mafiáni, působící v Česku, zvláštní a někdy možná i příjemný úkol. Měli se důvěrně seznámit s mladými pracovnicemi bank a získat od nich informace o důležitých klientech. Těžko říci, zda je to fáma či realita a nakolik byli úspěšní. Dnes by ovšem nejspíš postupovali jinak – snažili by se získat rodná čísla.zdroj

Vydávat se za někoho jiného a dělat jeho jménem dluhy není, jak ukázal nedávný případ cizince, žijícího na cizí pas, nic nemožného. Stejně jako odsedět si trest vězení na falešné doklady. Na první pohled to nedává smysl. Dotyčnému ale zůstal díky cizím dokumentům čistý trestní rejstřík, zatímco okradený měl, navzdory okamžitému ohlášení krádeže, řadu problémů. Nepozornost některých Čechů a nezodpovědnost úřadů při kontrole dokladů totožnosti nebo osobních dat, především rodných čísel, je ale obtížné vymýtit.zdroj

Základní radou, jak se bránit zneužití rodného čísla, je obezřetnost. Jak se mám ale bránit, a zároveň být obezřetný, proti tomu, že jako fyzická osoba chci podnikat a jako DIČ je použito moje rodné číslo ve své plné kráse? Toto rodné číslo je potom veřejně dostupné komukoliv. Na internetu si ho najde jak policajt, tak i mafián nebo podvodník. Chtěl jsem tomuto zamezit a dostat nějakou výjimku. Požádal jsem o ni proto přímo Finanční úřad v místě mého trvalého pobytu. Dostalo se mi následující odpovědi.

********************************************

Dobrý den,

posílám zjištěné informace o možnosti přidělení daňového identifikačního čísla.

Daňové identifikační číslo, tzv. DIČ, správce daně přiděluje za účelem jednoznačné identifikace zaregistrovaného daňového subjektu a jeho daňových povinností. DIČ se skládá ze dvou částí, jimiž jsou:

  • kód "CZ", označující Českou republiku,
  • kmenová část, kterou tvoří obecný identifikátor:
  • u fyzické osoby je to rodné číslo nebo identifikátor přidělený správcem daně (tzv. vlastní identifikátor),
  • u právnické osoby je to identifikační číslo, případně identifikátor přidělený správcem daně (tzv. vlastní identifikátor).

Podle § 130 odst. 3 daňového řádu je obecným identifikátorem u fyzické osoby rodné číslo, popřípadě jiný obecný identifikátor, stanoví-li tak zákon, a u právnické osoby identifikační číslo. Bohužel, u fyzických osob nám není znám žádný zákon, který by namísto obecného identifikátoru, pokud tento identifikátor existuje (tedy rodného čísla) stanovil jiný obecný identifikátor.

Identifikátor přidělený správcem daně (viz § 130 odst. 4 daňového řádu - vlastní číslo plátce) nastupuje až ve chvíli, kdy fyzické osobě není přidělen obecný identifikátor, tedy rodné číslo. Tento systém se uplatňuje u cizinců, kteří ještě nemají přiděleno české rodné číslo. Do doby jeho vydání jsou správcem daně evidováni pod vlastním číslem plátce, po vydání rodného čísla a jeho oznámení (postupem podle § 127 odst. 1 daňového řádu) správce daně vydá cizinci rozhodnutí o změně v registrovaných údajích.

Můžete být tedy registrován pouze pod DIČ, které bude vytvořeno standardizovaným způsobem. Zároveň upozorňujeme, že se na Vás může vztahovat registrační povinnost (dle § 39 odst. 1 zákona o dani z příjmů; registrační povinnost byste neměl, pokud byste měl pouze příjmy daněné srážkou podle § 36 zákona o dani z příjmů).

V případě dalších dotazů volejte 461 553 300 (Ing. Zdeněk Ryšavý, vedoucí oddělení registračního).

S pozdravem

Jana Mlčochová

oddělení registrační

Finanční úřad pro Pardubický kraj

Územní pracoviště v Moravské Třebové

tel: +420 461 363 328

Tak ani výjimku nelze uplatnit. Kocourkov, fakt kocourkov a na stary kolena se už přestávám divit tomu, že to v této republice kulhá i v mnoha logických a pochopitelných věcech.

Autor: Viliam Ondrejka | neděle 28.2.2016 6:00 | karma článku: 20.34 | přečteno: 1292x

Další články blogera

Viliam Ondrejka

Pocity.

V životě mi utekla spousta věcí. Něco je důležité a něco ne. A neponaučil jsem se. Jedno dnes ale vím jistě, že to peklo si ujít nenechám. Alespoň ho jen na moment vidět.

7.7.2017 v 2:40 | Karma článku: 7.02 | Přečteno: 200 | Diskuse

Viliam Ondrejka

Super Alza Support !!!

Pro koho tu je Alza? Pro lidi nebo pro blbce? Koho zaměstnává Alza? Lidi nebo blbce? Je to záměr? Určitě ne. Je to ubohost? Určitě ano.

25.3.2017 v 23:43 | Karma článku: 17.65 | Přečteno: 1044 | Diskuse

Viliam Ondrejka

Vecton Mobile – Ostuda v přímém přenosu

Již mnozí víte, že v ČR působí nový virtuální operátor Vecton Mobile. Operátor o sobě tvrdí, že jeho posláním je maximálně lidem zjednodušit a zpřehlednit jinak někdy poměrně nepřehlednou nabídku tarifů velkých operátorů.

1.9.2016 v 2:08 | Karma článku: 17.22 | Přečteno: 1120 | Diskuse

Viliam Ondrejka

Equa bank začíná válcovat konkurenci.

Pryč jsou doby, kdy byla Fio banka nejlepší pro lidi. Dnes už nestojí za to, jít se obtěžovat do Fia. Fio dnes nestojí už ani za tu procházku do banky.

16.5.2016 v 14:01 | Karma článku: 17.22 | Přečteno: 1249 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

David Vlk

Pane, vy jste čuňas, aneb rána jsou již chladná a vánoce za rohem.

V kapse mi šustí pytlík na psí hovínka a já čekám. Včera jsem zrovna četl, jak je takový hovínko pro horolezce na Nanga Parbatu vítaným zdrojem životodárného tepla.

23.11.2017 v 14:36 | Karma článku: 12.94 | Přečteno: 208 | Diskuse

Petr Omelka

Gitans - cikáni po francouzsku

"Svoboda je poznaná nutnost," prohlásil kdysi jeden vousatý chlapík. Měl pravdu. Cikáni to ale věděli od nepaměti.

23.11.2017 v 14:03 | Karma článku: 13.96 | Přečteno: 493 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Dobrá fotka je ulovením vzácného momentu, co neumře časem (obhajoba vítězného snímku)

Stejně jako to říkáme o dobré reportáži, co vytáhne věc v čase aktuálním na světlo boží, ale dobrá, čtivá a platná obsahem a poselstvím je i za sto let. Jako se zdaří stejné malíři, jako Michelangelův David má v očích odhodlání

23.11.2017 v 13:17 | Karma článku: 11.24 | Přečteno: 301 | Diskuse

Libuse Palkova

Prezident a korupce

Nový prezident je nadějí, že se země konečně zbaví korupce, nezaměstnanosti a chudoby, která je naším současným největším problémem. Tak nějak zní hesla v Zimbabwe vítající nového politika.

23.11.2017 v 11:18 | Karma článku: 7.66 | Přečteno: 463 | Diskuse

Jana Slaninová

Když tě obejme Ježíš

Pršelo, tma houstla a nohy v blátě vázly. Každým krokem, byly boty těžší, obalené návleky z bahnitého jílu. Les divoký, hustý. Nebezpečný. Blesky křižovaly tmu. Sem tam osvítily cestu, abych nespadla do výmolu a nezlomila si nohu.

23.11.2017 v 11:08 | Karma článku: 11.58 | Přečteno: 225 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1048

Rád fotím, píšu, jím, spím a mám rád expresivní jazyk. Mám rád slang. V mém případě zapomeňte rejpalové na uniformní gramatiku.

Miluji Asiatky. Nemám řidičák ani pilotní průkaz ale dokážu odjet i tankem nebo odletět letadlem. Nemám zbrojní průkaz ale s přehledem sundám krabičku cigaret na 400 metrů. Moje externí manželka o mně řekla, že jsem jedinej prototyp svýho druhu na celym světě.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.